سیستم اندازه‌گیری و مانیتورینگ انرژی (نرم افزار ساما)

نرم‌افزار مانیتورینگ ساما جهت مانيتورينگ online و offline کليه محصولات اندازه‌گيري شرکت باسط پژوه تهران و مدیریت مصرف انرژی طراحي و عرضه گرديده است. نرم‌افزار بهره‌برداري ساما در صورت اتصال به کنتور سه‌فاز تعرفه‌دار قابليت نمايش کليه پارامترهاي الکتريکي شامل ولتاژ، جريان، انرژي ورودي و خروجي، توان اکتيو و راکتيو، فرکانس، کسينوس فی و ... را به‌صورت عددي و نمودار در بازه‌هاي مختلف زماني دارد. چنانچه از مرکز اندازه‌گيري مدل B851 جهت اندازه‌گيري استفاده کنيد، پارامترهاي کيفي نظير هارمونيک‌هاي ولتاژ و جريان تا مرتبه 23 را نيز به‌صورت عددي و نمودار بر روي کامپيوتر خود مشاهده خواهيد کرد. پارامترهاي THD، EHD، OHD و Kfactor نيز از جمله پارامترهاي ديگر قابل اندازه‌گيري و نمايش مي‌باشند.
نکته قابل توجه اين است که علاوه بر مانيتورينگ پارامترهاي الکتريکي و اتصال به کنتور سه فاز تعرفه‌دار مدل B821 و مرکز اندازه‌گيري مدل B851 مي‌توانيد اطلاعات دستگاههاي اندازه‌گيري ديگر توليد شده توسط شرکت باسط پژوه تهران را نيز به صورت online ببينيد و در کامپيوتر ذخيره کنيد.
مثلاً با اتصال به آلارم‌يونيت مدل B971، کليه آلارم‌ها و وضعيت‌هاي ورودي بر روی کامپیوتر مشاهده و ثبت خواهد شد و با اتصال به مرکز اندازه گیــری آنالوگ مدلB631 پارامترهاي آنالوگ نظير دما، فشار و‌ ... قابل مشاهده خواهند بود.
نرم‌افزارهای ساما از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:
نرم‌افزار مانیتورینگ ساما 1- نرم‌افزار بهره‌برداری ساما (SS)
2- نرم‌افزار پردازشی و گزارشگیری ساما (PS)
3- نرم‌افزار نظارتی ساما (CS)


نرم‌افزار بهره‌برداری ساما (SS)
نرم‌افزار بهره‌برداری ساما وظیفه جمع‌آوری کل اطلاعات از دستگاهها و ذخیره در کامپیوتر سرور و مانیتورینگ انرژی را بر عهده دارد و بدنه اصلی نرم‌افزار ساما به شمار می‌آید. این نرم‌افزار فقط بر روی یک کامپیوتر که سرور ساما نامیده می‌شود نصب می‌گردد. (این کامپیوتر می‌تواند با سرور اصلی شرکت متفاوت باشد.) در صورت نیاز به افزایش تعداد کاربران، بایستی از نسخه نظارتی ساما (Client) بر روی کامپیوترهای دیگر استفاده نمود. در نرم‌افزار بهره‌برداری ساما، کلیه اطلاعات قرائت شده از دستگاهها نمایش داده می‌شود و نمودار پارامترهای مختلف اندازه‌گیری شده در بازه زمانی دلخواه در دسترس می‌باشد.

نرم‌افزار پردازشي و گزارشگيري ساما (PS)
اين نرم‌افزار با استفاده از داده‌هايي که نرم‌افزار بهره‌برداري جمع‌آوري و ثبت کرده است، گزارشات مختلفي را تهيه کرده و در دسترس کاربر قرار مي‌دهد.
امکان صدور قبض برق براي دوره‌هاي مختلف، به‌صورت چند تعرفه به همراه ديماند و محاسبه ضريب زيان توان راکتيو و ضريب فصل و مقايسه ميزان انرژي و هزينه در هر تعرفه به‌صورت نمودار از قابليت‌هاي مهم نرم‌افزار پردازشي مي‌باشد.
جدول مقادير ماکزيمم، مينيمم و متوسط براي پارامترهاي ولتاژ، جريان، توان و ... به‌صورت روزانه از جمله اين گزارش‌ها است.
نرم‌افزار پردازشی را می‌توان بر روی کامپیوتر اصلی (سرور ساما) یا کامپیوترهای نظارتی نصب و استفاده نمود.

نرم‌افزار نظارتي ساما (CS)
چنانچه مدير ارشد و يا مديران بخشهاي مختلف مايل باشند از کامپيوتر خودشان اطلاعات اندازه‌گيري شده و وضعيت مصرف برق را مشاهده کنند، نرم‌افزار نظارتي ساما اين نياز را برآورده مي‌کند.
اين کامپيوترها که در سيستم مديريت انرژي ساما ناظر (client) ناميده مي‌شوند، با استفاده از نرم‌افزار نظارتي ساما و اتصال به کامپيوتر اصلي ساما از طريق شبکه Lan قادر به دسترسي به کليه اطلاعات به‌صورت online و يا بازيابي اطلاعات گذشته مي‌باشند.
محیط این نرم‌افزار کاملاً مانند نرم‌افزار بهره‌برداری می‌باشد و می‌توان آن‌را بصورت اختصاصی برای هر کاربر تنظیم نمود.

تعداد کامپیوترها
نرم‌افزار بهره‌برداري (SS) فقط بر روي يک کامپيوتر سرور ساما نصب مي‌شود اما نرم‌افزار نظارتي (CS) بسته به درخواست شما بر روي هر تعداد کامپيوتر که بخواهند از راه دور (Lan) اطلاعات سرور را ببينيد قابل نصب است و به همان تعداد کامپيوتر بايد قفل سخت‌افزاري تهيه شود. نرم‌افزار پردازشي نيز، هم بر روي کامپيوتر سرور و هم بر روي کامپيوترهاي نظارتي قابل نصب است و به تعداد کاربرانی که عملیات گزارشگیری را به صورت دوره‌ای انجام می‌دهند نیاز به تهیه قفل می‌باشد.

قفل سخت افزاری
قفل سخت افزاری لازم به ذکر است که کليه نرم‌افزارهاي فوق همراه با قفل سخت‌افزاري ارائه مي‌گردند و تعداد دستگاههاي درخواستي شما که مايل به ديدن اطلاعاتشان هستيد در قفل تنظيم مي‌گردد. هزینه نرم افزار و قفل بر اساس نوع نرم افزار و تعداد و نوع دستگاهها متفاوت است. با تعیین نوع و تعداد دستگاهها، کارشناسان ما در بخش فروش هزینه نرم افزار را محاسبه و اعلام می نمایند.
هنگام استفاده از هر نرم‌افزار، قفل سخت‌افزاري مربوطه بايد به کامپيوتر متصل باشد. چنانچه پس از مدتي نياز به افزايش تعداد دستگاهها داشته‌باشيد، قفل مذکور ارتقا يافته و با پرداخت مبلغ مابه‌التفاوت تعداد قبلي و جديد، قفل شما به تعداد بالاتر ارتقا مي‌يابد.

خدمات پس از فروش نرم افزار ساما
خدمات پس از فروش نرم افزار ساما
  • راهنمای کامل قدم به قدم به همراه تصویر جهت استفاده کاربران (به زبان فارسی) به همراه نرم‌افزار در اختیار استفاده‌کنندگان قرار خواهد گرفت.
  • تيم کارشناسان خدمات پس از فروش شرکت باسط پژوه تهران آماده پاسخگويي به سوالات مشتريان در زمينه نرم‌افزار و سخت‌افزار مي‌باشند.
  • جهت سهولت و افزايش سرعت در رفع نياز مشتريان به خدمات نرم‌افزاري، امکان اتصال به کامپيوتر مورد نظر و رفع مشکل از طريق اينترنت نيز فراهم گرديده است. (با استفاده از نرم‌افزار Team Viewer)
  • در صورت درخواست کاربر امکان اعزام کارشناس به محل جهت عیب‌یابی سیستم وجود دارد.
  • جهت کلیه خدماتی که نیاز به اعزام کارشناس دارند، نظیر راه‌اندازی سیستم، آموزش مجدد، عیب یابی سیستم و یا راه‌اندازی مجدد، هزینه جداگانه محاسبه خواهد شد.جهت اطلاع از مشخصات و قابلیت‌های نرم‌افزار ساما به کاتالوگ مربوطه مراجه فرمایید.
دریافت کاتالوگ نرم‌افزار ساما